LifeStyleLover

Portal dla Ciebie

Przewodnik po podłogach drewnianych

Podłogi drewniane – wszystko co musisz widzieć

Podłogi z drewna zachwycają swoim wyglądem i z każdym rokiem rośnie ich popularność w polskich mieszkaniach i domach. Mnogość typów oraz rodzajów sprawia, że można je dobrać do każdego rodzaju wnętrza. Ale jakie są ich zalety i wady? Jaki rodzaj drewna wybrać i jak długo wytrzyma? Czy może pokusić się o coś innego? Na te wszystkie pytania odpowie Ci poniższy artykuł.

Jak długo wytrzymają podłogi drewniane?

Podłogi drewniane są piękne i trwałe, ale jak długo wytrzymują? Zależy to od różnych czynników, w tym rodzaju użytego drewna, częstotliwości chodzenia po nim i ilości opieki, jaką im zapewniasz.

W zależności od rodzaju materiału podłogowego użytego do Twojej drewnianej podłogi, może ona trwać od 20 do 100 lat. Średnia żywotność to około 50 lat.

Z jakiego drewna wykonuje się podłogi?

Podłogi drewniane to najczęstszy rodzaj powierzchni podłogowej w wielu domach i mieszkaniach. Może być wykonany z różnych gatunków drewna, z których każdy ma swoje zalety. Rodzaje drewna najczęściej używanego do podłóg:

 • Dąb – Dąb to gatunek liściastego drewna liściastego, który występuje głównie na półkuli północnej. Podłoga dębowa jest twarda i trwała i zazwyczaj występuje w jasnych kolorach.
 • Jesion – również dosyć wytrzymały materiał, wykorzystywany przy mocniej dekoracyjnych wnętrzach.
 • Klon – podłoga klonowa jest jaśniejsza niż dąb, ale nadal ma bogaty kolor. Posiada również jednolity wygląd bez sęków i innych niedoskonałości.
 • Sosna – sosna jest najtańszym rodzajem drewna, ale nie jest zalecana do podłóg, ponieważ łatwo się rysuje.
 • Bambus – bambus to zrównoważony wybór, ponieważ nie wymaga specjalnej pielęgnacji, aby przetrwać długi czas.

Zalety podłogi drewnianej

Podłogi drewniane są popularnym wyborem w wielu domach. Są popularne od wieków i z biegiem czasu zyskują na popularności. Podłogi drewniane są:

 • łatwe w utrzymaniu czystości,
 • trwałe,
 • wykonane z naturalnych materiałów
 • mają również cieplejszy wygląd
 • oddają wrażenie ciepła

Jakie są wady podłóg drewnianych?

Choć podłogi drewniane to piękny, naturalny materiał i klasyczny wybór, mają one szereg wad do których można zaliczyć:

 • wysoka cena – Podłogi drewniane mają wyższą cenę niż większość innych opcji podłóg, ale wynika to z ich trwałości i ogólnego wyglądu. Montaż podłóg drewnianych jest droższy niż w przypadku innych rodzajów podłóg.
 • konieczność okazjonalnego odnawiania – Konieczność sporadycznego odnawiania jest również wadą, ponieważ oznacza więcej czasu poświęcanego na konserwację niż na inny rodzaj materiału podłogowego.
 • brak odporności na wilgoć – Drewniane podłogi nie wytrzymują wysokiej wilgoci, więc trzeba uważać przy ich myciu oraz zapewnić odpowiednią wilgotność w pomieszczeniu przez cały czas ich użytkowania
 • głośniejsze kroki – w przeciwieństwie do np. wykładzin, podłogi z drewna nie pochłaniają dźwięku, więc chodzenie po nich jest głośniejsze. Można stosować dywany, aby zniwelować hałas.

Jaki jest najlepszy sposób czyszczenia drewnianej podłogi?

Istnieją różne sposoby czyszczenia drewnianej podłogi, ale nie wszystkie są zalecane. Aby utrzymać drewnianą podłogę w dobrym stanie, wykonaj następujące czynności:

1) Zamieść lub odkurz powierzchnię. Spowoduje to usunięcie brudu i kurzu, które mogłyby porysować podłogę.

2) Użyj wilgotnej szmatki do wytarcia. W przypadku trudnych plam możesz użyć odkurzacza na mokro z nasadką szczoteczki, która usunie brud i brud.

3) Usuń wszelkie rozlane płyny jak najszybciej, zanim wyschną i pozostaw plamy, używając wody i octu zmieszanego w równych częściach. Dodaj trochę mydła do naczyń (opcjonalnie). Wyczyść ściereczką z mikrofibry, aby uniknąć zarysowania powierzchni podłóg drewnianych.

Renowacja podłogi drewnianej

Najłatwiejszym sposobem na uzyskanie nowej podłogi drewnianej jest szlifowanie istniejącej powierzchni. Jeżeli podłoga została wcześniej pozbawiona farby lub lakieru, to jest gotowa do szlifowania. Pierwszym krokiem w tym procesie jest zakup szlifierki do podłóg w sklepie dla majsterkowiczów i wypożyczenie lub zakup szlifierki orbitalnej. Upewnij się, że masz założoną odzież ochronną przed rozpoczęciem szlifowania, ponieważ pył powstały w wyniku tego procesu może być niebezpieczny dla zdrowia.

Kolejnym krokiem jest wytyczenie wszelkich desek, które wymagają wymiany taśmą maskującą, tak aby nie uległy uszkodzeniu podczas procesu renowacji. Aby uniknąć tworzenia głębokich wyżłobień w powierzchni drewna, ostrożnie używaj gruboziarnistego papieru do szlifierki oscylacyjnej i jeśli to możliwe, przechodź po każdym odcinku podłogi tylko raz. Kolejne kroki to odpowiednie odpylenie podłogi oraz nadanie jej nowego zabezpieczania z lakieru lub oleju.

Proces cyklinowania i całej renowacji podłogi drewnianej nie jest prosty. Podłogi drewniane są drogim materiałem i lepiej udać się do specjalistycznej firmy, która wykona to profesjonalnie, terminowo, ma doświadczenie przy tego typu pracach i nie zepsuje podłogi w naszym domu.

Alternatywy dla podłogi drewnianej

Podłogi naturalne są piękne, natomiast z powodu wcześniej wymienionych wad wiele osób wybiera alternatywę dla podłóg drewnianych. Alternatywy dla podłóg drewnianych mogą być różne, ale ważne jest, aby zdawać sobie sprawę z ich wad i zalet. Do wyboru zostają:

 • panele laminowane – najtańsza z możliwych opcji, bardzo podatne na wilgoć i zarysowania.
 • panele LVT – droższe niż panele laminowane, natomiast nie wymagają żadnej konserwacji i są wodoodporne
 • wykładzina – droższe niż panele LVT(winylowe) i wymagają odpowiedniego traktowania, jednak zapewniają przyjemniejsze odczucia dla stopy.