LifeStyleLover

Portal dla Ciebie

Lokalizacja domu kierunki

Lokalizacja domu względem stron świata

Bez względu na to, gdzie jesteś na świecie, jeśli interesuje Cię budowa nowego domu od podstaw powinieneś wiedzieć jak usytuować go względem stron świata. W dużej mierze odpowiada za to nasze samopoczucie w miejscu w którym chcemy spędzić kolejne lata. Przyszli właściciele domów powinni wziąć pod uwagę pozycję domu w stosunku do słońca i sposób poruszania się po niebie. Podczas pozycjonowania domu należy pamiętać o kilku kluczowych punktach i o nich poniżej.

Projekty domów względem stron świata

Wybór właściwego projektu domu, który spełni nasze wymagania oraz wkomponuje się w posiadaną działkę, jest niezwykle ważny. Jeśli chcesz kupić lub zbudować dom, pierwszą rzeczą, która przyjdzie Ci do głowy, jest to sprawdzenie czy ilość miejsca i pomieszczeń jest wystarczająca do Twoich potrzeb, ale musisz także sprawdzić usytuowanie domu względem słońca. W przypadku istniejącego już domu nie masz za dużo możliwości, aby coś zmienić, ale jeśli jesteś na etapie szukania projektu to możesz wszystko. Jeśli już znalazłeś odpowiedni projekt domu pamiętaj, aby odpowiednio go usytuować względem stron świata – dom ‘na papierze’ możesz przecież obracać! Dzięki temu naturalnie doświetlisz najważniejsze dla rytmu i stylu dnia miejsca.

Strona północna

Najmniej doświetlone są pomieszczenia w domu od strony północnej – to idealne miejsce na wejście do domu lub garażu. W większości przypadków te pomieszczenia wychodzące na północ służą głównie do przechowywania. Mają także niższą temperaturę w ciągu dnia, więc nie będzie to tak mocno niekomfortowe.

Strona południowa

Pomieszczenia wychodzące na południe to świetny pomysł dla tych, którzy chcą cieszyć się naturalnym światłem dziennym i ciepłem słońca. Takie ustawienie jest szczególnie korzystne w miesiącach zimowych, ponieważ zapewnia jasne i dobrze oświetlone pomieszczenie – to idealne miejsce na jadalnie, salon gościnny a także na taras.

Strona wschodnia

Strona wschodnia to idealne miejsce na sypialnie! Będziemy mogli obudzić się w blasku słońca, a wieczorem będzie tam dobra, niższa temperatura do spania oraz całkowita ciemność. To pomieszczenie nie będzie się mocno nagrzewać, więc nawet jeśli lubisz spać w lato do późna to wysoka temperatura i promienie słoneczne nie będą tak uciążliwe.

Strona zachodnia

Strona zachodnia domu, podobnie jak strona południowa, to dobre miejsce na pomieszczenia, w których spędzamy większość czasu wieczorami. To dlatego, że właśnie wtedy będzie mogli się cieszyć ostatnimi chwilami zachodzącego słońca. Będzie to również dosyć ciepłe pomieszczenie, więc warto pomyśleć o klimatyzacji czy żaluzjach.

Podsumowanie

Pamiętaj o tym, że ciężko o idealny dom oraz idealną działkę, które pozwalałaby spełniałaby wszystkie powyższe wskazówki. Decyduj się na kompromisy lub szukaj niestandardowych rozwiązań w projektach – dodając, usuwając lub przesuwając ścianki działowe, aby zmienić rozkład pomieszczeń. Może także poszerzać lub dodawać okna, aby mocniej doświetlić najważniejsze części domu.