LifeStyleLover

Portal dla Ciebie

Kiedy zmienić opony na zimowe?

Zastanawiasz się czy już nadszedł czas, aby założyć opony zimowe? Zbliża się zima i ważne jest, aby przestrzegać wytycznych określonych przez producentów oraz prawa ustalonego przez kraj w którym mieszkasz lub w którym będziesz się poruszać samochodem, kiedy należy zmienić opony. 

Czy w Polsce trzeba zmieniać opony z letnich na zimowe?

W Polsce taki przepis nie obowiązuje, natomiast jeśli zamierzasz wybrać się za granicę warto wiedzieć jakie są przepisy za granicą, aby uniknąć mandatu.

Poniżej lista krajów, gdzie jest obowiązek stosowania opon zimowych:

Austrii, Bośni i Hercegowiny, Chorwacji, Czarnogóry, Czech, Estonii, Finlandii, Litwy, Łotwy, Estonii, Luksemburga, Niemiec, Norwegii, Szwecji, Słowacji, Słowenii, Rumunii i Serbii.

W wyżej wymienionych jazda na oponach zimowych jest konieczna w określonych okresach. Ponadto, w niektórych regionach obowiązkowe jest także korzystania z łańcuchów do jazdy po śniegu. Również warto je zabrać ze sobą!

Kiedy zmienić opony na zimowe?

Nie ma konkretnej daty, czas na wymianę opon skorelowany jest z temperaturą powietrza na zewnątrz. Większość producentów w tym m.in. Bridgestone, Continental, Dunlop, Goodyear, Michelin, Nokian, Pirelli czy Yokohama są zgodni i uważają, że jeśli średnia dobowa temperatura na zewnątrz wynosi poniżej 7°C to nadszedł czas na zmianę opon. Z reguły powinno jeździć się na oponach zimowych od października do kwietnia, natomiast z roku na rok przesuwają i zacierają się granice pór roku, więc nie warto sugerować się tylko kalendarzem.

Ważne jest, aby zwrócić uwagę jak długo średnia temperatura poniżej 7°C, będzie się utrzymywać. Nie warto podejmować gwałtownych decyzji i zmieniać opon za wcześnie – jeśli temperatura będzie wyższa to bardzo szybko zniszczymy zimowe opony. Są one dostosowane do pracy w chłodniejszych warunkach i tylko wtedy spełniają swoje zadanie.

Bezpieczne opony na zimie

Opony są ważną częścią Twojego pojazdu, która może wpływać na osiągi Twojego pojazdu i przede wszystkim na bezpieczeństwo Twoje i Twoich pasażerów. Zimą opony są jeszcze ważniejsze dla bezpieczeństwa. Niedostosowanie pojazdu do warunków atmosferycznych jest bardzo niebezpieczne. Przyśpieszenie, hamowanie oraz manewry drogowe w zimie są bardziej wymagające, więc warto sprawdzać podstawy jak:

  • odpowiednie ciśnienie opon
  • stan bieżnika
  • czy istnieją nacięcia na gumie.

Rodzaje opon na zime

Istnieją trzy rodzaje opon: opony letnie, opony na każdą pogodę (wielosezonowe) i opony zimowe. Opony na każdą pogodę i śnieg sprawdzają się zarówno w warunkach letnich, jak i zimowych, ale oferują mniejszą przyczepność niż opony letnie lub zimowe.

W przypadku opon wielosezonowych warto zwrócić uwagę na oznaczenie producenta 3PMSF – oznacza, że opona została odpowiednim próbom i jest gotowa na warunki zimowe. Nadal nie jest to odpowiednik typowej opony zimowej. Wybór czy warto stosować takie opony czy jednak zmienić na opony zimowe jest decyzją każdego kierowcy.